Port Yönlendirme yapıyorum olmuyor

Port Yönlendirme yapıyorum olmuyor

“Bilgisayarıma port yönlendiremiyorum.”

“Daha önce modem ara yüzünden yönlendiriyordum oluyordu şimdi çalışmıyor.”
“Reverse alamıyorum.”
“Uygulama da port açık , modemden yönlendirdim ama bağlantı alamıyorum.”
Yukarıdaki cümleler kafanı kurcalıyorsa devam et …
İnternet sağlayıcı firmalarımızdan (Turkcell Superonline , TTNET vb.. ) aldığımız internetlerde bizler dinamik ip adreslerine sahip oluyoruz. Ekstra bir ücret karşılığında ise sabit (static) ip adreslerine sahip olabiliyoruz. Eskiden ise modemimize gelen ip adresi dinamik ama bizlere özel iken artık bu tam olarak bu böyle değil.

Eskiden ;

Modem -> 212.224.12.24

Modem Yerel -> 192.168.1.1

Yerel Ağ Bloğu -> 192.168.1.1/24

Bilgisayar IP Adresi -> 192.168.1.21

Yukarıdaki ip dağılımının olduğu bir sistemde modem ara yüzünden bir port yönlendirdiğiniz takdirde başarılı bir şekilde dönüş alabilirsiniz.

Yeni Sistem ;

Switch ->212.224.12.24

Modem -> 100.10.10.5

Modem Yerel -> 192.168.1.1

Yerel Ağ Bloğu -> 192.168.1.1/24

Bilgisayar IP Adresi -> 192.168.1.21

Yukarıdaki ip dağılımının olduğu bir sistemde modem ara yüzünden bir port yönlendirdiğiniz takdirde başarısız bir işlem olur. Sebebi ise siz dışardan gelen veriyi ilgili ip adresindeki cihaza yönlendiriyorsunuz işleminiz doğru fakat internet sağlayıcı firmanın switchden sizin modeminizin ip adresine aynı porttan bir yönlendirme yapması gerekir.
Bu sebeple ,
*Bağlantı alamazsınız.
*Port Yönlendirmeleriniz sadece yerel ağınızda çalışır.

NOT-1 : Bende tabi ki static ip adresi tanımlatmadan müşteri hizmetlerini arayarak teknik bir bilgi alayım çalışma prensiplerini de öğreneyim dedim. Aradığımda dikkatimi çeken bir konu oldu. Oyuncular bu durumdan müzdarip olarak çok arıyorlarmış ve ücretsiz yönlendirme talep ediyorlarmış ki bana bunun üzerinden sitemkar cümleler geldi. Fakat müşteri temsilcisine işimi ve yapmak istediğim işlemleri anlattıktan sonra yetkilisi ile görüştüğünü ve bana ücretsiz olarak port yönlendirebileceğini söyledi. Fakat ben yine de sabit ip satın aldım. Çünkü yarın modemi açıp kapatsak Superonline ‘yi mi arayacağız. Ben ararım diyenler size yol olsun diye düştüm zaten bu notu..